Szanujmy seniorów. W tym roku po raz pierwszy będziemy obchodzić Dzień Dziadków i Osób Starszych. Jest to ważna inicjatywa, ponieważ szacunek dla osób starszych staje się w ostatnim czasie problemem. Kiedy osoby starsze mogą pomagać młodszym członkom rodziny, wówczas jest dobrze, ale gdy to one potrzebują pomocy, sprawy mają się gorzej. Coraz więcej ludzi zalicza się do grupy osób starszych, która ma swoje potrzeby, swoją drogę rozwoju, wzrostu duchowego i trzeba nam dołożyć wszelkich starań, by starość była pięknym okresem. Dziadkowie odgrywają ważną rolę w życiu społecznym oraz w życiu Kościoła.

Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych
Msza św. w intencji osób starszych, odwiedziny dziadków czy zaproszenie do osobistego spotkania młodzieży z przedstawicielami najstarszych pokoleń – to niektóre ze sposobów, w jaki można świętować Światowy Dnia Dziadków i Osób Starszych. Będzie on obchodzony po raz pierwszy, z inicjatywy papieża Franciszka, w niedzielę 25 lipca, a towarzyszą mu słowa z Ewangelii wg św. Mateusza: „Ja jestem z tobą przez wszystkie dni”.
Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych będzie obchodzony w lipcu, w niedzielę, która przypada najbliżej liturgicznego wspomnienia dziadków Pana Jezusa – jak określa się św. Joachima i Annę, rodziców Maryi. W tym roku obchody te odbędą się 25 lipca.
Tematem 1. Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych będą słowa zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Mateusza: „Ja jestem z tobą przez wszystkie dni” (por. Mt 28, 20), które mają jednoczyć wiernych na całym świecie.
Tegoroczne obchody, ze względu na okoliczności pandemii COVID-19 mają być czasem szczególnej modlitwy w intencji jej ofiar wśród osób starszych. Decyzja o ogłoszeniu tej inicjatywy zapadła bowiem w czasie naznaczonym pandemią i cierpieniem najstarszych pokoleń na całym świecie w minionych miesiącach.

Serwis ORRK nr 134