„Ja do kościoła nie pójdę!” – takie oświadczenie nastolatka nie należy do rzadkości, jeszcze częstsze są pytania, których celem zdaje się być podważenie wszystkich prawd wyznawanych przez rodziców. Mnożą się inicjatywy modlitwy za dzieci, które deklarują niewiarę, coraz więcej mówi się o odchodzeniu młodzieży od Kościoła. Z drugiej strony nie brakuje dobrych doświadczeń rodzin, których dzieci przeszły od podążania za wiarą rodziców do wiary z własnego wyboru.

Co zrobić, aby dziecko chciało z nami rozmawiać o Bogu? Jak wspierać dzieci w poszukiwaniach osobistej relacji z Jezusem? Jak pomagać ją kształtować i rozwijać? Jak skutecznie odeprzeć napływ pogańskich poglądów na temat życia, wiary, Boga? Co zrobić, aby dziecko nie uległo presji w sytuacji, kiedy będzie odosobnione w swoim otoczeniu?

Na te tematy będziemy rozmawiali z naszymi gośćmi podczas konferencji „Wierzący nastolatek – gatunek zagrożony?”, która odbędzie się 27 kwietnia o godzinie 18:30 na platformie YouTube. Obowiązują zapisy poprzez link Wierzący nastolatek – gatunek zagrożony? mailing (szkolazagle.pl). Każda osoba otrzyma link do spotkania oraz materiały pokonferencyjne. Organizatorem wydarzenia jest Szkoła „Żagle” Stowarzyszenia Sternik.

Naszym głównym prelegentem będzie Alvaro de Vicente – dyrektor szkoły The Heights w pobliżu Waszyngtonu. Szkoła ta poprzez ścisłą współpracę z rodzicami pomaga dzieciom wzrastać w kompetencjach ludzkich oraz w wierze. Alvaro de Vicente jest absolwentem tej szkoły (1983) oraz absolwentem Georgetown University, gdzie z wyróżnieniem ukończył wydział Filozofii Politycznej. Powrócił do szkoły The Heights w 1992 roku i pracował w niej na różnych stanowiskach a dziesięć lat później został jej dyrektorem. Obecnie uczy on również apologetyki katolickiej i prowadzi tutoring z uczniami.

Po wykładzie rozpocznie się panel dyskusyjny z zaproszonymi gośćmi, którymi będą:

– Anna Wardak – żona z 26-letnim stażem, matka dziesięciorga dzieci, moderatorka Akademii Familijnej, doradca rodzinny

– Piotr Czublun – mąż z 24-letnim stażem, ojciec czwórki dzieci, prowadzący scholę oraz założyciel młodzieżowej wspólnoty oazowej w parafii św. Huberta w Zalesiu Górnym

– Rafał Główczyński – kapłan ze Zgromadzenia Księży Salwatorianów, duszpasterz młodzieży, prowadzący kanał na YT – Ksiądz z osiedla

– Adam Sołomiewicz – kapłan Opus Dei, kapelan szkoły „Żagle” oraz Klubu Młodzieżowego „Potok”

Prowadzącą wydarzenie będzie red. Katarzyna Supeł-Zaboklicka.

Doświadczeni specjaliści mówią, że sposób przeżywania kryzysu nastolatka bardzo zależy od sposobu wychowania dziecka, gdy dopiero zaczyna szkołę. Dlatego zapraszamy serdecznie wszystkich rodziców, niezależnie czy mają dzieci w wieku nastoletnim, czy w młodszym.